معرفی دانشگاه قرآن و حدیث

 

 

 

آشنایی با دانشگاه قرآن و حدیث

 

سابقه تاسیس دانشکده علوم حدیث

دانشکده علوم حدیث وابسته به آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) از سال 1378 با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان نخستین مرکز آموزش عالی غیر دولتی، غیر انتفاعی در حوزه علوم و معارف حدیث فعالیت آموزشی خود را به همت حضرت آیت ا... ری شهری در شهرری آغاز کرد.

ارتقای دانشکده علوم حدیث به دانشگاه قرآن و حدیث

دانشکده علوم حدیث پس از قریب 13 سال فعالیت و کسب افتخارات متعدد از مهر ماه سال 1391 با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان نخستین دانشگاه غیر دولتی، غیر انتفاعی به مرکزیت قم ارتقا یافت و هم اکنون به عنوان یکی از بخش های موسسه علمی و فرهنگی دارالحدیث به فعالیت خود ادامه می دهد.

دانشگاه قرآن و حدیث

دانشگاه قرآن و حدیث یکى از ارکان مؤسسه علمى ـ فرهنگى دار الحدیث است. سه دانشکده فعال با عناوین «دانشکده علوم و معارف قرآن»، «دانشکده علوم و معارف حدیث» و «دانشکده علوم و معارف اسلامی» و نیز شعبه ای در تهران با عنوان «پردیس تهران دانشگاه قرآن و حدیث» است. این دانشگاه هم اکنون در سه شهر قم، تهران و اصفهان فعالیت دارد و از مراکز آموزش عالی منحصر به فرد در حوزه مباحث علوم قرآن و حدیث در کشور به شمار می‌آید.

اهداف دانشگاه

دانشگاه قرآن و حدیث اهداف‏ بلندى را در سرلوحه کار خود قرار داده که از آن جمله مى‏توان به ین موارد اشاره کرد:

 1. بسط و گسترش دانش های قرآنی و حدیثی

 2. انسجام بخشیدن به آموزش های حدیثی

 3. تربیت استادان و پژوهشگران علوم قرآن و حدیث

 4. ایجاد ارتباط میان تحصیلات حوزوی و دانشگاهی در زمینه قرآن و حدیث

 5. تربیت و تأمین نیروی انسانی متخصص برای تدریس، تحقیق و تبلیغ

 6. فراهم آوردن امکانات براى ارتقاى سطح علمى ـ فرهنگى کارشناسان سازمانهاى دولتى و نهادهاى اسلامى در زمینه مسائل مختلف اسلامى؛

دوره‏ هاى آموزشى

1. مقطع کارشناسى

در سال 1374 برنامه‏هاى درسى مقطع کارشناسى و سرفصل‏هاى دروس مورد نیاز آن در شوراى عالى برنامه‏ریزى وزارت علوم، تحقیقات و فناورى به تصویب رسید.

پس از این مرحله اولین دوره از دانشجویان از طریق آزمون سراسرى دانشگاه‏ها از مهر ماه سال 1378 وارد مقطع کارشناسى شدند. فارغ التحصیلان این مقطع از سال 1382 تا کنون با احراز رتبه های تک رقمی در آزمون تحصیلات تکمیلی و المپیاد ها و کسب درصد بالای قبولی در مقطع ارشد موفقیت های چشمگیری را به خود اختصاص داده اند.

2. مقطع کارشناسى ارشد

در بهمن ماه سال 1382 با کسب مجوز جذب دانشجو در مقطع کارشناسى ارشد اولین دوره تحصیلات تکمیلی با رشته علوم حدیث گرایش تفسیر اثری و کلام و عقاید راه اندازی شد. تکنون گریش¬هاى اخلاق، اقتصاد، نهج‏البلاغه و عرفان اسلامى نیز به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فناورى رسیده است.

3. مقطع دکترى

مقطع دکترى از سال 1385 با اجرای رشته مدرسى معارف اسلامى گریش قرآن و متون در قم آغاز شد و تا کنون علاوه بر گرایش اخلاق این رشته، رشته های دیگری همچون علوم قرآن و حدیث و کلام امامیه نیز در مقطع دکتری اجرا گردیده است.

رشته ها و گرایش ها

برخی از رشته‌های دایر در این دانشگاه عبارتند از:

 

ردیف

مقاطع تحصیلی

عناوین رشته های موجود 

1

کارشناسی

 • علوم قرآن و حدیث

 • کلام اسلامی

 • فقه و حقوق اسلامی

2

کارشناسی ارشد

 • علوم حدیث با گرایش های اخلاق، کلام و عقاید، تفسیر اثری و نهج البلاغه

 • علوم قرآن و حدیث

 • علوم قرآنی با سه گرایش ( گرایش ادبی)

 • فقه و مبانی حقوق اسلامی

 • نهج البلاغه گرایش اجتماعی، سیاسی و حقوق عمومی

 • شیعه شناسی گرایش کلام

 • ارتباطات گرایش حج و زیارت

 • روانشناسی اسلامی گرایش روانشناسی مثبت گرا

3

دکتری

 • مدرسی معارف اسلامی با دو گرایش «قرآن و متون» و «اخلاق اسلامی»

 • علوم و معارف نهج البلاغه

 • کلام امامیه

4. آموزشهاى الکترونیکى (مجازى)

دانشگاه قرآن و حدیث در کنار موفقیتهاى درخشانى که در بخش آموزش حضورى به دست آورده، ین توفیق را داشته است که به عنوان یکى از مرکز پیشتاز دانشگاهى در زمینه آموزش الکترونیکى، با استفاده از شبکه ینترنت، امکان بهره‏گیرى از آموزشهاى خود را براى گروهی از مشتاقان فراهم سازد. برنامه اصلى ین طرح، ارائه دروس رشته¬های مصوب دانشگاهى به صورت غیر حضورى (مجازى) و اعطاى مدرک رسمى به دانش آموختگانى است که بتوانند ین دوره را با موفقیت پشت سربگذارند.

از سال 1381 به صورت متمرکز کار مطالعه و برنامه‏ریزى در ین زمینه آغاز و به لطف الهی، پیش از سیر مرکز دانشگاهى کشور، اولین دوره رسمی مرکز آموزش الکترونیکى در ایران از تابستان 1383 در شبکه جهانى ینترنت ارائه شد.

5. آموزش‏هاى آزاد

یکى از مهمترین بندهاى اساس‏نامه مؤسسه علمى فرهنگى دار الحدیث تلاش در جهت نشر احادیث معصومان علیهم‏السلام و بسط و گسترش فرهنگ حدیث در جامعه است. مدیریت آموزش‏هاى آزاد وظیفه دارد با برگزارى دوره‏هاى آشنیى با علوم و معارف حدیثى اهداف ذیل را محقق سازد:

 1. نشر و گسترش علوم و معارف حدیثى در بین اقشار و گروه‏هاى مختلف جامعه و تلاش در جهت تبیین علوم و معارف حدیثى براى مخاطبان خاص.

 2. تربیت استاد و مربى در زمینه علوم و معارف حدیثى با استفاده از برگزارى دوره‏هاى فشرده براى گروه‏هاى خاصى چون طلاب حوزه‏هاى علمیه و دبیران دینى و امور تربیتى.

 3. تدوین متون آموزشى با موضوعات کاربردى به منظور استفاده در دوره‏هاى مزبور و نیز چاپ متون در قالب کتاب‏هاى کم حجم با متنى ساده و آموزشى.

بر این اساس برگزارى دوره‏هاى فشرده و کوتاه مدت (دو تا چهار هفته) براى مخاطبان علاقمند (عمومى) و یا مخاطبان خاص (مانند طلاب ، دانشجویان ، اساتید دبیران و ...) پیگیرى شده .

عناوین دروس ین دوره‏ها در دو بخش علوم حدیث و معارف حدیثى پیش‏بینى شده است. همچنین چند دوره کوتاه مدت دیگر در موضوع اخلاق کاربردی و علوم قرآن، نهج البلاغه، کلام و تفسیر به صورت خاص طراحی و اجرا شده است.

شیوه پذیرش دانشجو (حضوری)

دانشگاه قرآن و حدیث از طریق آزمون سراسری و نیز آزمون‌های اختصاصی ویژه طلاب به شرح ذیل دانشجو می‌پذیرد.

1. مقطع کارشناسى

این دانشگاه در مقطع کارشناسى از میان داوطلبان آزمون سراسرى در گروه هاى آزمیشى 1، 2 و 3 به شیوه متمرکز دانشجو مى‏پذیرد. در برخی از رشته ها جذب دانشجو از طریق سازمان سنجش و با شرط معدل انجام می گیرد.

2. مقطع کارشناسى ارشد

پذیرش دانشجو در این مقطع از بین فارغ التحصیلان رشته های مختلف کارشناسی یا سطح2 حوزه به شیوه متمرکز انجام می گیرد. علاقه مندان به تحصیل در یکی از رشته های کارشناسی ارشد این دانشگاه می توانند در صورت موفقیت در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی سازمان سنجش در این دانشگاه تحصیل کنند.

توضیح اینکه: در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی جذب با شرایط خاص ( انجام مصاحبه) انجام می شود.

ضمناً طلاب واجد شریط نیز مى‏توانند پس از موفقیت در آزمون اختصاصی کتبی و مصاحبه در یکى از رشته ها یا گریشها ادامه تحصیل دهند.

 

3. مقطع دکترى

علاقه مندان دارای مدرک متناسب مى‏توانند پس از موفقیت در آزمون نیمه متمرکز و مصاحبه در یکی از رشته های دایر این مقطع ادامه تحصیل دهند.

مرکز آموزش الکترونیکی (مجازی)

به منظور گسترش برنامه¬های آموزشی دانشکده با بهره¬گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات، پایگاهی با عنوان دانشگاه قرآنو حدیث در شبکه جهانی اینترنت ایجاد شده است. در این پایگاه، دروس مصوب این مرکز دانشگاهی با امکانات و ابزارهای چند رسانه¬ای و تتعاملی در قالب دوره¬های گوناگون به علاقه¬مندان ارائه می¬شود. مشتاقان فراگیری علوم اسلامی می¬توانند از همه نقاط جهان با مراجعه به پایگاه vu.qhu.ac.ir در هر ساعت از شبانه روز، دروس مزبور را به صورت مجازی بگذرانند و در پایان دوره، مدرک رسمی مورد تایید وزارت، تحقیقات و فناوری را دریافت کنند.

معاونت پژوهشی

معاونت پژوهشی دانشگاه فعالیت های علمی و پژوهشی مختلفی دارد که در سه بخش مدیریت پژوهش، مدیریت امور پایان نامه ها و مدیریت امور کتابخانه ارائه می نماید.

فعالیت ها و موفقیت های معاونت پژوهشی

 1. انتشار نشریه «حدیث اندیشه

 2. برگزاری همایش های دانشجویی «حدیث پژوهش»

 3. تألیف و انتشار کتاب درسی و کمک درسی

امکانات و مزایاى دانشگاه قرآن و حدیث

ساختمان دانشگاه با زیربناى بیست هزار متر مربع در قم احداث شده و فضاهاى آموزشى، پژوهشى، ادارى و رفاهى مورد نیاز در آن پیش‏بینى شده است.

 • برخوردارى از فضاى مناسب آموزشى

 • امکانات کمک آموزشى از قبیل مرکز ریانه و آزمیشگاه زبان

 • بهره‏ گیرى از برنامه‏هاى متنوع آموزشى و پژوهشى با استفاده از اساتید مجرب

 • کتابخانه تخصصى علوم حدیث، علوم قرآنی و تاریخ اسلام با هزار جلد کتاب

 • تالارهاى مطالعه جداگانه براى برادران و خواهران

 • مرکز اطلاع‏رسانى و ینترنت

 • مرکز نجوم و ستاره‏شناسى (شامل رصدخانه و آسمان‏نما در تهران)

 • مجموعه ورزشى (شامل استخر ، سونا ، سالن بدنسازى و ...)

 • سالن اجتماعات و غذاخورى

نشانى دانشگاه قرآن و حدیث

دفتر مرکزی قم: بلوار پانزده خرداد ـ چهار راه نوبهار ـ انتهاى شهرک جهاد ـ مؤسسه علمى ، فرهنگى دار الحدیث، دانشگاه قرآن و حدیث، صندوق پستى : 1139 ـ 37195

تلفن : 71766 ـ 0251 دورنگار : 7785045 ـ 0251

پردیس تهران: شهررى ، جنب حرم مطهر حضرت عبدالعظیم علیه‏السلام ، صندوق پستى : 447 ـ 18735

تلفن : 6ـ55952524ـ021 دورنگار : 55952385 ـ 021