رئیس پردیس تهران

 

 

حجت الاسلام و المسلمین مهدی قائمی

پست الکترونیکqaemi@qhu.ac.ir

 

زندگینامه:

مهدی قائمی متولد 1333 در شهرری و فرزند ابوالشهید مرحوم آقای حاج علی اکبر پاکدامن که از کسبه متدین و مورد اعتماد و وثوق شهرری بود.

مقطع ابتدایی و متوسطه را در شهرری به پایان رسانده در معیت پدر با شرکت در جلسات مذهبی، علاقه ایشان به مباحث دینی و اعتقادی بیشتر شد و در سال 1347 برای گذراندن دوران طلبگی راهی شهر مقدس قم شد .

وی در مدت 10 سال در قم دوره های مقدمات ، سطح و خارج فقه و اصول را در محضر استادان و آیات عظام موسوی تبریزی، علوی گرگانی، سید علی محقق داماد، ستوده، مشکینی و فاضل لنکرانی تلمذ نمود.

در بدو ورود به حوزه علمیه با حضرت امام خمینی (ره) و شاگردان معظم له آشنا شد و همچون دیگر طلاب جوان آن روزگار در نهضت امام حضور و همکاری داشت و چندین بار توسط ساواک دستگیر شد.

سوابق مدیریتی:

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در محضر آیت الله ربانی املشی و آیت الله طاهری خرم آبادی در دفتر تبلیغات اسلامی برای اعزام مبلغ به مناطق مختلف کشور به فعالیت پرداخت؛ سپس مسئولیت کمیته انقلاب اسلامی در منطقه رودهن را به معرفی مرحوم آیت الله مشکینی و ابلاغ مرحوم آیت الله مهدوی کنی عهده دار شد .

در تابستان سال 1358 با ابلاغ جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای ناطق نوری (نماینده وقت حضرت امام خمینی (ره) در جهاد سازندگی ) به نمایندگی امام در جهاد سازندگی استان کهکیلویه و بویر احمد منصوب شد .

در سال 1359 به عنوان نماینده شهرستان یاسوج و در سال 1363 به عنوان نماینده مردم سروستان (استان فارس ) در دورهای اول و دوم مجلس شورای اسلامی انتخاب شد و همچنین همزمان به عنوان مشاور و مسئول نمایندگی سازمان تبلیغات اسلامی با حکم آیت الله جنتی به خدمت پرداخت.

در سال 1367 به سمت ریاست اداره عقیدتی سیاسی نیروی هوایی و در مرداد سال 68 از سوی مقام معظم رهبری به عنوان نماینده معظم له و ریاست سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع منصوب و به مدت 12 سال در این سمت ایفای مسئولیت نمود.

در سال 1380 به امر مقام معظم رهبری به سمت جانشین دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا منصوب و تا سال 1387 ایفای مسئولیت نمود.

از اسفند ماه سال 1369 تا کنون با ابلاغ حضرت‌آیت الله محمدی ری شهری درهیأت امنای آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام عضویت دارد.

همزمان با مسئولیت های فوق از سال 1381 با ابلاغ آیت الله ری شهری به عنوان قائم مقام ریاست دانشکده علوم حدیث منصوب شد و مهر ماه سال 1391 پس از ارتقای دانشکده علوم حدیث به دانشگاه قرآن و حدیث از سوی آیت الله ری شهری ریاست دانشگاه قرآن و حدیث به عنوان رئیس پردیس تهران انتخاب شده و ایفای مسئولیت می نماید.