اخبار > نشست علمی با عنوان مطالعات نهج البلاغه، فرصت ها و آسیب ها در پردیس تهران برگزار شد

 


  چاپ        ارسال به دوست

نشست علمی با عنوان مطالعات نهج البلاغه، فرصت ها و آسیب ها در پردیس تهران برگزار شد

نشست علمی با عنوان مطالعات نهج البلاغه، فرصت ها و آسیب ها صبح روز  دوشنبه اول خرداد ماه با سخنرانی  استاد مصطفی دلشاد تهرانی، پژوهشگر نهج البلاغه و با حضور جمعی از استادان و دانشجویان پردیس تهران در تالار شیخ طوسی این مجموعه دانشگاهی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پردیس تهران دانشگاه قرآن وحدیث در این نشست علمی استاد مصطفی دلشاد تهرانی در سخنانی در خصوص مطالعات نهج البلاغه فرصت ها و آسیب ها به بحث و بررسی پرداخت.
وی در بخش نخست سخنان خود به تبیین و بررسی شیوه ی  تألیف شریف رضی در کتاب نهج البلاغه هم چون عنوان کتاب، سبک تألیف، باب بندی، تقطیع، تنظیم، تکرار، کمیت، اختلاف شماره ها در نسخه ها و ترکیب خطبه ها در نامه ها پرداخت.
استاد مصطفی دلشاد تهرانی در ادامه سخنان خود افزود: ما باید در مسأله شناخت احادیث، سه چیز مهم را همچون صحت صدوری، صحت متن و ارسال حدیث را مورد بررسی قرار دهیم و ما با توجه به این سه اصل مهم بخش اعظم نهج البلاغه را قبول داریم و به اعتقاد شریف رضی بلاغت دریچه ی قبولی حدیث است.
این استاد حوزه نهج البلاغه در بخش دیگر سخنان خود در خصوص شخصیت شریف رضی در تألیف نهج البلاغه اضافه کرد: شریف رضی ، فقیه ، مفسر ، دانشمند و انسان جامعی بوده و مطالب را جامع گزارش کرده، چرا که فرمایشات امیر مومنان حضرت علی (ع) نیز جامع ترین  و کامل ترین بوده است.
وی در ادامه افزود : کسی می تواند از نهج البلاغه بیشترین لذت را ببرد که آن را به جماعت سوق دهد، چرا که نهج البلاغه آدم چند وجهی طلب می کند و در فضای باز فرهنگی که در آن دوران حاکم بوده، شکل گرفته است .
استاد دلشاد تهرانی در بخش  پایانی سخنان خود تصریح کرد: متون نهج البلاغه حاوی مفردات و مرکبات است که اگر ما به هر یک از آن ها بخواهیم بپردازیم، خودش دریای پر رمز و رازی از نظر غنا است و نیز می تواند یک کتابخانه بی انتهایی برای محققان و پزوهشگران باشد.
تصاویر:


٠٩:٥٥ - سه شنبه ٢ خرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٩٩٣    /    تعداد نمایش : ٩٢٦خروج